Jana Lahodná a CANTARINA CLARINETE

, ,

koncert1

V neděli 8. června  od 17 hod. se v Husově sboru v Čelákovicích uskuteční koncert dívčího klarinetového kvarteta. Tato událost je již dlouho připravována Spolkem pro varhanní hudbu ve spolupráci s Církví československou husitskou.

Jednou z členek souboru je totiž Jana Lahodná, vynikající klarinetistka, laureátka Pražského jara z roku 2008, členka Filharmonie Hradec Králové. Jana vystupuje také s  Pražskou komorní filharmonií i mnoha dalšími významnými tělesy a umělci. Svými hudebními zásluhami se již v mladém věku zapsala mezi významné hudebníky se vztahem k Čelákovicím. Jana tu totiž  strávila se svými sourozenci část dětství v rodině matky, Hany Burdové a výtvarníka Michala Burdy. Na zdejší ZUŠ  dostala základ hudebního vzdělání (tehdy ještě na housle), poté pokračovala na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy, Pražské konzervatoři a posléze HAMU, kde v současnosti končí doktorské studium.  Znalost hry na klarinet si rovněž doplnila pobyty na Real  Conservatorio Superior de  Musica v Madridu a mnoha mistrovských kursech.

V Čelákovicích již vystupovala v Městském muzeu  s dechovým kvintetem a v Brandýse nad Labem nedávno s vynikajícím Zemlinského kvartetem (více www.janalahodna.cz).

Do Čelákovic přijede s Cantarina clarinete, souborem, který založily její spolužačky z pražské Akademie muzických umění – Hana Tauchmanová, Věra Kestřánková a Jana  Černohouzová. Všechny vynikající klarinetistky hrají úpravy (někdy i vlastní) zásadních děl světové hudební literatury z nejrůznějších uměleckých období až po současnost, včetně jazzu i populární hudby. (Více www.cantarinaclarinete.cz). V Čelákovicích uslyšíme „ v klarinetovém provedení“  např. skladby H. Purcella, A. Dvořáka, J. Brahmse, B. Bartóka, ale také S. Joplina, L. Cohena a Jaroslava Ježka.

Koncert se koná v akusticky příznivém prostoru Husova sboru, jenž je tradičně otevřen mladým  umělcům, kteří šíří dobré hudební jméno Čelákovic.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Husův sbor Čelákovice
Spolek pro varhanní hudbu

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář