soprán

Eva Štruplová -foto P.HasalPochází z Kutné Hory. Po studiích na Státní konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze absolvovala stipendium v italské Sieně u profesora Bergonziho a účastnila se několika mezinárodních pěveckých soutěží (např. Grimsby, Velká Británie).

Poté se stala sólistkou opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Zde ztvárnila mimo jiné tyto role: Musette (Bohéma –   Puccini), Norina (Don   Pasquale –   Donizetti), Micaela a Frasquitta (Carmen – Bizet), Pamina, Papagena, 1. a 2. dáma (Kouzelná flétna – Mozart), Despina (Cosi fan tutte – Mozart), Cunegonde (Candide – Bernstein), Laura (Žebravý student – Müllöcker), Zuzanka (Figarova svatba – Mozart), Zerlina (Don Giovanni – Mozart, 2006-2008 hostování ve Stavovském divadle v Praze), Despina (Cosi fan tutte – Mozart), Manon (Manon – Massenet), Rosina (Lazebník sevillský – Rossini), Martha (Martha – Flotow), Adina (Nápoj lásky – Donizetti), Terinka (Jakobín – Dvořák), Jitka (Dalibor – Smetana), První žínka (Rusalka – Dvořák), Esmeralda (Prodaná nevěsta – Smetana), Barče (Hubička – Smetana), Anina (Noc v Benátkách – Strauss), Arsena (Cikánský baron – Strauss), Liška Bystrouška (Liška Bystrouška – Janáček), Norina (Don Pasquale – Donizetti), Konstanze (Únos ze Serailu – Mozart), Eurydika (Orfeus v podsvětí – Offenbach), Gilda (Rigoletto – Verdi, 2003 – Český Krumlov, 2008 -hostování v Divadle F. X. Šaldy v Liberci), Violetta (La Traviata – Verdi), Rosina (Lest a láska – Haydn), Krista (Ptáčník – Zeller), Anička (Čarostřelec – Weber), Oscar (Maškarní ples – Verdi, 2008 – operní festival Olomouc), Adéla (Netopýr – Strauss, 2003 – České Budějovice, 2004 – hostování v Divadle F. X. Šaldy v Liberci). Za roli Violetty a Adély byla v širší nominaci na cenu Thálie v letech 2003 a 2005.

Hostuje také ve Stavovském divadle v Praze, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Divadle F. X. Šaldy v Liberci a ve Státní opeře v Ústí nad Labem.

Věnuje se rovněž koncertnímu zpěvu u nás i v zahraničí, koncertovala v řadě evropských zemí, Jihoafrické republice, Namíbii a Izraeli. Vystupovala například s Virtuosi di Praga, s varhaníkem prof. Václavem Uhlířem a s jinými umělci. Pro Českou televizi ztvárnila hlavní roli Ariadny ze stejnojmenné opery B. Martinů. Podílela se na několika CD, například L. Janáček – Moravská lidová poezie v písních, F. X. Brixi – Vánoční mše, W. A. Mozart – Requiem a další.

Průběžně se též věnuje pedagogické činnosti (Mezinárodní konzervatoř Praha, soukromá hudební škola MusicArt, ISMFA).
K jejím velkým zájmům patří písňová tvorba (včetně lidové) interpretovaná v originálních jazycích. Ta stojí i v centru repertoáru komorního Trio con canzonetta , kde učinkuje se svými kolegy: houslistou Filipem HImmerem a kytaristou Miroslavem Noskem.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář