Zpráva o výletu za břevnovskými varhanami 8.11.2014

8. listopadu 2014 se uskutečnila návštěva příznivců Spolku  v klášteře v Břevnově za účelem  exkurze u místních nových varhan. Průvodcem  nám byl  ing. Marek Čihař. Těžko bychom  mohli mít lepšího  – pan Čihař se účastnil výstavby těchto nových varhan  osobně a je hlavním varhaníkem  břevnovské baziliky.

Uvádíme pár technických a historických informací:

Po roce 1989 se začalo s projektem na obnovu varhan v břevnovské bazilice sv. Markéty. V té době se intenzivně zkoumala architektura varhanní skříně a hledal se návrh varhan, který by ctil specifikum varhanní skříně. Vzhledem  k tak mimořádnému  unikátu bylo rozhodnuto, že vše se podřídí původní Dientzenhoferově koncepci.

Z původních varhan byla tedy zachována pouze impozantní varhanní skříň, o které se tvrdí, že jejím autorem je K. I. Dientzenhofer. Ta rámuje velké západní okno, podobně jako oltářní architektury obepínají velké Brandlovy obrazy. Jediný podobný pokus o návrh  varhanní skříně od tohoto skvělého architekta najdeme v Polsku –  realizace nějakého dalšího  návrhu  známa není.

Po zvukové stránce bylo rozhodnuto, že se nebude jednat o tzv. univerzální nástroj,  který stojí na samých kompromisech, ale zvuk se bude blížit barokním varhanám v oblasti Slezka, odkud  pocházel varhanář  původních břevnovských varhan  T. Meissner . Spojení kláves s píšťalami zajišťuje  mechanická traktura, která se ukazuje  z provozního hlediska jako nejspolehlivější a nejméně poruchová.. Pro popisy jednotlivých rejstříků bylo zvoleno německé názvosloví. Varhany mají 3 manuály a 34 rejstříků. Jejich první koncert si lidé vyslechli  30. září 2007.

Výlet byl opravdu  pěkný – kromě skvělé příležitosti  dozvědět  se něco nového u vynikajícího hudebního nástroje  nám přálo i počasí, takže  jsme měli možnost si prohlédnout i zahrady kláštera společně s panem Čihařem, který se tedy postaral o naprosto všestranný výklad během naší exkurze.

Obrázky i zvukovou nahrávku z tohoto vydařeného výletu si můžete vybrat  na odkazu:

http://web.telecom.cz/macura/brevnov.htm

(zaznamenala Marie Plecháčková)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář