Novoroční koncert

Novoroční koncert VOX NYMBURGENSIS
sbormistr Jan Mikuškek
3. 1. 2013 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích

Vox Nymburgensis konečně v Čelákovicích

S chloubou nymburského hudebního života, sborem  Vox Nymburgensis jsme se v Čelákovicích již setkali. Jejich Svatoštěpánský koncert v roce 2007 zcela naplnil kostel a ještě dlouho se o něm mluvilo.

Však bylo a pořád je proč.  Sbor, který již v roce 1988 založila PhDr. Jaroslava Murdochová, má neuvěřitelně široký repertoár.  Zpívá skladby od gregoriánského chorálu, přes hudbu nejrůznějších historických období až po současnost. Věnuje se hudbě lidové a nebojí se ani jazzu. Pozoruhodná je jeho účast na  provedení velkých oratorních děl   A. Dvořáka, J. Haydna, F. Schuberta,  F. Gounoda  a dalších. Jedním z jeho nejzajímavějších projektů  bylo nastudování  neobarokně-minimalisti cké opery Endymio Tomáše Hanzlíka, kterou Vox nahrál pro Český rozhlas (2006)  a vystupoval  s ní také v rámci Pražských barokních slavností  v Ledeburské zahradě v roce 2011.  Vedle  koncertů se sbor  účastní festivalů u nás i v zahraničí.  Z nejčerstvějších  ocenění získal například první cenu z Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí  (2011). V Nymburce stál také u zrodu jiného mezinárodního festivalu Nymburské dny Bohuslava Matěje Černohorského  (voxnbk.cz).

Vox Nymburgensis má ovšem také štěstí na vynikající sbormistry. Po Janu Krejčíkovi  více jej od roku 2000  diriguje všestranný Jan Mikušek, jehož pěvecké, herecké i dirigentské úspěchy  by vydaly za samostatný článek.  Je doma jak ve staré hudbě, tak v zcela současných  projektech ( jmenujme  alespoň  operu Zítra se bude  A. Březiny a J. Nekvasila  reflektující proces s Miladou Horákovou, kde účinkuje spolu s legendární Soňou Červenou), řídí amatéry a spolupracuje s vrcholnými profesionály,   coby rodilý Valach  hraje na cimbál.

Několik posledních let se snažíme Vox získat pro naše adventní koncerty.  Na poslední chvíli bylo nutno změnit termín a tak jsme uvítali možnost  uspořádat Novoroční koncert  tentokrát v kostele Nanebevzetí Panny Marie.  Vox Nymburgensis si pro nás připravil originální program ve vánočním duchu. Zazní jak díla historická –  např. v Čechách a na Moravě působícího Jacoba Handla –Galluse (1550-1591),  tak skladby autorů   20. století – Zdeňka  Lukáše( 1928-2007), Jaroslava  Křičky (1882-1969), „mistra amerického chorálu“ Mortena Lauridsena (1í43) nebo Španěla Javiera Busta  (1949).

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Spolek pro varhanní hudbu, o.s.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář