Koncert Slávka Klecandra v Čelákovicích

Na Květnou neděli  (letos 29. 3.), v den , kdy se v katolických kostelích  čtou či zpívají Pašije, vystoupil  v našem  chrámu Nanebevzetí Panny Marie kytarista, skladatel  a hlavní protagonista skupiny Oboroh – Slávek Klecandr.  Sólově zde hrál již na Noc kostelů 2013,  téma letošního koncertu bylo právě pašijové. Zazněly  k této příležitosti složené písně českých reformačních kněží z 15. A 16. stol. – Mistra Jana Husa, Lukáše  Pražského či „ českého Luthera“  Jana Augusty. K nim přidal skladby svých  kolegů – př. Svatopluka Karáska,  Romana Dostála, Zdeňka Čepa a dalších…. Nechyběly samozřejmě zhudebněné starozákonní žalmy.  Ve způsobu, jakým  Slávek Klecandr  pracuje s křesťanskými texty, ať už historickými či novodobými ,   se velmi harmonicky potkává civilní uměřenost s hlubokou naléhavostí. Je navíc vynikajícím  interpretem  a skladatelem.  Jeho zacházení se čtyřmi různými kytarami a několika foukacími harmonikami nenechalo nikoho na pochybách, že se jedná o výjimečný  umělecký výkon.  Celkový dojem  pak dokreslily  nápadité a působivé  úpravy jednotlivých písní.

Publikum, které tentokrát hojně posílili bratři a sestry z  Církve bratrské, bylo nadšeno, což se projevilo i počtem prodaných  cédéček.

Řečeno závěrem:  spojí-li se lidská poctivost s  výsostným muzikantstvím a nevtíravou a zároveň pevnou vírou, můžeme být  přítomni  současnému  křesťanskému  poselství, kterému lze věřit – koncertu Slávka Klecandra.  Už se těšíme na další.

Spolek pro varhanní hudbu, Čelákovice

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář