28.2. Koncert na hammerklavier ve Skleněné vile

,

28. 2. v 19.00 vystoupí ve Skleněné vile v Lázních Toušeni  klavíristka Petra Matějová, která se specializuje  na hru na kladívkový klavír (hammerklavier)  a patří ke špičkám ve svém oboru.
hammerklavier-LT-28-2-2018-[3]

V Toušeni  máte tedy jedinečnou příležitost vyslechnout program z díla klasicistních mistrů  Václava Jana Tomáška (1774 -1850) a Ludwiga van Beethovena (1770 -1827), který  interpretka připravuje na letošní koncert v rámci Pražského jara  (8.3.2018, kostel sv. Vavřince v Praze).

 Petra Matějová již řadu let spojuje  ve své kariéře hru na moderní klavír i na jeho historické podoby. Její snahou je každý repertoár maximálně přiblížit zvukové a interpretační estetice doby, ve které vznikal, což souvisí také s výběrem odpovídajícího typu nástroje. K tomuto interpretačnímu proudu se přiklonila zejména během šestiletého pobytu v Paříži, kde se po absolutoriu na pražské AMU a Konzervatoři specializovala ve hře na kladívkový klavír.

Na moderní i historický klavír nahrála mnoho snímků pro Český, Slovenský a Španělský Rozhlas (Rejcha, Mozart, Janáček, Fibich, Voříšek, Tomášek, Franck, Haydn, Mendelssohn, Beethoven) a pro francouzskou televizní stanici Mezzo (Schubert). V roce 2004 natočila v Paříži sólové CD s díly Voříška, Beethovena a Schuberta. V roce 2012 dokončila kompletní nahrávku Voříškova sólového klavírního díla pro Český rozhlas. Na kompletu Tomáškových Sonát pracuje nejen jako interpretka, ale také jako editorka novodobé edice. V roce 2017 vydala tři sólová CD: tři z Tomáškových Sonát u Supraphonu, Voříškovy Rapsodie a Fantasii u Radioservisu, a na moderní klavír Preludia a Fugy mladého amerického skladatele Ericssona Hatfielda v autorově vlastní režii.

Od r. 1995 pravidelně vyučuje klavír a komorní hru na letních kursech, od r. 2009 vede třídu kladívkového klavíru na Letní škole staré hudby ve Valticích. V letech 2008-2013 vyučovala hru na kladívkový klavír na JAMU v Brně. V roce 2014 úspěšně obhájila doktorskou práci v interpretaci v mezinárodním programu tzv. doktorátu „pod dvojím vedením“ na Pařížské konzervatoři a Sorbonně, a na JAMU v Brně na téma Klavírní dílo J. V. H. Voříška.

Odkazy:

https://www.supraphonline.cz/album/299256-tomasek-klavirni-sonaty/hi-res

https://www.casopisharmonie.cz/rozhovory/petra-matejova-ma-o-dve-ste-let-stare-hudbe-absolutne-jasno.html

https://www.radioteka.cz/detail/CRo_adm_177291/J.V.H.-Vorisek-Rhapsodies-Fantasia-Petra-Matejova

hithit.com/cs/project/4045/ctvrte-solove-cd-petry-matejove-rapsodie-j-v-h-voriska

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář