Hudba ze starých evropských archivů

Koncert u příležitosti Svatodušních svátků

4. června v 18.30 Kostel Nanebevzetí Panny Marie

V sobotu 4. června se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskuteční koncert Komorního souboru pražské Lorety. Vystoupí jeho členky Tereza Růžičková a Lenka Harigelová (soprány) a Alena Maršíková Michálková (varhany, cembalo).

Projekt Ensemble 1631 uvádí v pražské Loretě pravidelně neznámou starou hudbu, kterou Alena Maršíková Michálková objevovala během svého studia muzikologie v českých a evropských hudebních archivech. Letopočet 1631 odkazuje na datum vysvěcení Svaté Chýše pražské Lorety (a mimochodem také na datum narození významného kapucínského světce, kazatele a vynálezce kapučína blahoslaveného Marka z Aviana, který byl členem řádu spravujícího Loretu v Praze).

Soubor interpretuje skladby všech obsazení. Např. v roce 2018 provedl v orchestrální podobě Missa D dur a Requiem c moll benediktinského mnicha Valentina Rathgebera. V tomto roce objevuje díla pro dva soprány ze sbírek především františkánských autorů 17. Století (např. Guilia Bruschiho nebo Giovanniho Battisty Fasola).  Skladby jsou doprovázeny na varhany nebo cembalo a těžiště programu představuje Misa III Cor meum haesit (Mé srdce plane) tyrolského skladatele Christophera Satzla (1643-1655). Ten sice nebyl členem františkánského řádu, ale působil nejdříve v katedrále v Brixenu a později  v klášteře „U Jezulátka“ v Hall in Tirol). Zmíněnou mši interpretuje Ensemble 1631 jako jediný soubor v republice.

Společným jmenovatelem skladeb je jejich dokonalý vztah ke zpívanému textu i melodická virtuozita vypůjčená z instrumentálních skladeb spojená s rafinovaným vedením hlasů, pozůstatkem hudebního uvažování éry renesance.

Část souboru už v Čelákovicích vystupovala v letech 2013 a 2014 ve formaci s názvem Societas musicalis.  Tehdy umělkyně zaujaly jak interpretační precizností a autenticitou, tak vytříbeným a poučeným vztahem k obsahu zpívaného. Tyto kvality v programu plánovaného koncertu nadále zhodnocují. Můžeme se tedy těšit na další hluboký umělecký zážitek.

(S použitím textu Aleny Maršíková Michálkové)

Program koncertu:

AnonymKristus surrexit
Chrisopher Satzl1592-1655Missa III Cor meum haesit
(Kyrie, Gloria)
Luigi BruschiVictimae paschali laudes
Giovanni Battista
Fasolo
1598-1680 (?)Offertorium
Andreas Hammerschmidt1612-1675De profundis
Chrisopher SatzlMissa III Cor meum haesit
(Sanctus)
Girolamo Frescobaldi1583-1643Toccata
David Thomann1624-1688Domine, non sum dignus
Chrisopher SatzlMissa III Cor meum haesit
(Agnus dei)
Johann Pachelbel1653-1706Fuga in d
Michelangelo
Grancini
1605-1669Dulcis Christe
Marc-Antoine
Charpentier
1643-1704Pange lingua
Marc-Antoine
Charpentier
Alma redemptoris mater