1.10.2024 Musica Florea ve Štolmíři

,

V úterý 1.10. provedla Musica Florea v kostele sv. Havla ve Štolmíři Kyrie a Gloria Jana Křtitele Vaňhala (1739 -1813) a Requiem d-moll Jana Zacha (1713 – 1773) – to v české premiéře více než 250 let let od svého vzniku. Je pro nás velkou ctí, že jsme se nakonec na realizaci tohoto projektu mohli podílet.
Náš Spolek pro varhanní hudbu již v minulosti s renomovaným souborem pro starou hudbu Musica Florea na uvádění Zachových děl spolupracoval. V Čelákovicích zazněla obě starší requiem – Requiem solemne c moll a Requiem (breve) g moll, v loňském roce pak Moteto pro omni tempore Corda pia. Pro velké obsazení Requiem d moll (orchestr, sbor, sólisté) není bohužel v našem románském kostelíčku dostatečný prostor. S respektem k Zachovým polabským kořenům a vzhledem k pozitivním zkušenostem z předchozí spolupráce padla volba na kostel sv. Havla ve Štolmíři, který okouzlil i pana dirigenta Marka Štryncla. V tomto směru nám vyšla vstříc jak obecně prospěšná společnost M´am´aloca, tak Římskokatolická farnost Český Brod.
Poněkud napínavé bylo i zajištění finančních prostředků, naši žádost o grant vyslyšel pouze Fond hejtmanky Středočeského kraje. Koncert nakonec doslova „zachránili“ soukromí dárci.

V podání tentokrát čtyřicetičlenné Musica Florea, zahrnujícího orchestr vybavený dobovým nástroji, pěvecký sbor a sólisty (Hana Holodňáková – soprán, Sylva Čmugrová – alt, Vladimír John – tenor, Jiří Miroslav Procházka – bas) vynikly jak slavnostní charakter Vaňhalovy skladby, tak Zachova kompoziční všestrannost, se kterou dokázal hudebním jazykem vyjádřit mnohovrstevné téma zádušní mše (requiem) – respekt k majestátu smrti, úlevné smíření i naději, spojenou s vírou v Boha. Musica Florea se svou samozřejmou uměleckou profesionalitou a schopností autentického výrazu nám tak zpřítomnila tato mimořádně hodnotná díla české hudební historie. Zaslouženě se jí dostalo dlouhého potlesku vestoje ve zcela zaplněném kostele (bylo nutno přidat značné množství dalších míst k sezení), přičemž nejméně třetinu obecenstva tvořili čelákovičtí.

Kostel sv. Havla svými prostorovými i akustickými vlastnostmi a též nezaměnitelným geniem loci opět přesvědčil, že je velmi příhodným místem pro podobné kulturní počiny. Sbírka vyhlášená Městem Český Brod na jeho stavební opravy je i z tohoto hlediska velmi prozíravým krokem (č.ú. 123-1955760277/0100).

Dobrá věc se tedy podařila díky výše zmíněné finanční podpoře (Fond hejtmanky Středočeského kraje a soukromí dárci), vstřícným spolupořadatelům (M´am´aloca a farnost Český Brod), nasazení Musica Florea v čele s Markem Štrynclem – a v neposlední řadě obětavé dobrovolnické práci členů a příznivců Spolku pro varhanní hudbu.
Musica Florea provedla Requiem d-moll ještě den poté, 2. října v kostele Nejsvětějšího srdce Páně, kde znovu ujistila, že se jedná o dílo výjimečné hudební kvality.
Doufejme, že na další provedení, potažmo na nahrávku nebudeme muset čekat dalších 250 let.

Autory fotografií jsou Tomáš Kopecký a Luboš Bárta.