Spolek pro varhanní hudbu působí v Čelákovicích od roku 2007. Vznikl za účelem obnovy a údržby varhan v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie a tento svůj cíl kontinuálně realizuje. Vedle toho rozvíjí tradici varhanní a duchovní hudby formou pořádání koncertů a dalších kulturních akcí (exkurze, přednášky, výstava, v minulosti i programy s dětmi a pro děti), které jsou většinou podporovány dalšími subjekty (Město Čelákovice, v případě rozsáhlejších projektů př. Středočeský kraj). Údržba varhan je financována z jejich výtěžku.
Čelákovické varhany byly posvěceny 14.10. 1900 a pocházejí z dílny kutnohorského varhanáře Antonína Mölzera. Disponují jedním manuálem a pneumatickou trakturou. Poslední generální opravou prošly varhany v roce 1978. Průběžně byly vystavovány nejrůznějším dobře míněným, leč často amatérským opravám a úpravám. První rozsáhlejší údržbu varhan již za působení Spolku pro varhanní hudbu provedl v roce 2009 varhanář Jan Otcovský, od r. 2019 se o ně v tomto směru stará Václav Vála. O náklady na údržbu varhan se Spolek pravidelně dělí s Římskokatolickou farností, se kterou v tomto směru dlouhodobě spolupracuje.
Od svého vzniku zrealizoval Spolek pro varhanní hudbu desítky koncertů varhanní a komorní hudby za účinkování předních českých varhaníků, instrumentalistů i pěvců a také pěveckých sborů či hudebních souborů. Již 17 let tak obohacuje kulturní život v Čelákovicích i polabském regionu a jeho aktivity nacházejí ohlas v lokálních i nadregionálních médiích, včetně Českého rozhlasu.
Za nejvýznamnější projekty v této oblasti považujeme uvedení duchovní kantáty Stabat mater současného českého skladatele Tomáše Hanzlíka se sólistou Janem Mikuškem v září roku 2020 a péči o skladatelský odkaz Jana Zacha (1713-1773), jehož rod z Čelákovic pochází. Spolek navázal na Zachovu tradici, která díky místním díky místním hudebníkům a historikům přežila i nedávné časy kultuře nepřející. Tak se Zachovo dílo, jenž jako představitel české hudební emigrace strávil druhou polovinu svého života v zahraničí, postupně objevuje pro současné posluchače zejména v posledních letech, a to jak jeho varhanní skladby, tak díla komorního i orchestrálního charakteru.
Rozsáhlejší zachovské projekty jsou spojeny s účinkováním souboru Musica Florea a jeho pěveckého tělesa Collegium Floreum a často se váží na skladatelova jubilea. Jejich realizace byla samozřejmě možná jen díky spolupráci se zdejší římskokatolickou farností a finanční podpoře Města Čelákovic, resp. Středočeského kraje a Ministerstva kultury. Velké „zachovské“ projekty jsme realizovali v letech 2009, 2013 a 2016.
Díky spolupráci předního českého odborníka na Zachovu tvorbu, Tomáše Slavického a rakouského muzikologa Franze Gratla se daří publiku prezentovat i dosud v českých zemích neuvedená díla pocházející z archivu kláštera v tyrolském Stamsu, kde Zach pobýval v posledním desetiletí svého života. Z tohoto zdroje pochází i Zachovo vrcholné dílo Requiem d moll, jehož provedení je plánováno v tomto roce.
Spolek pro varhanní hudbu je neziskovou organizací se dvěma desítkami členů, kteří veškeré aktivity vykonávají dobrovolnicky ve svém volném čas. Správním orgánem je tříčlenná rada, Valná hromada se schází 1x ročně. Jak již bylo řečeno, jeho činnost by nebyla realizovatelná bez spolupráce s Římskokatolickou farností v Čelákovicích a finanční podpory Města Čelákovic. Spolek navíc otevřeně spolupracuje s dalšími církevními a neziskovými organizacemi ve městě a regionu.