SETKÁNÍ U ŠTOLMÍŘSKÝCH VARHAN
Kostel sv. Havla ve Štolmíři nelze po cestě do Českého Brodu minout bez povšimnutí. O historii jeho vzácných varhan už také víme dlouho. A také o pohnutém osud a žalostném stavu této památky.
Proto nás již před časem nadchly aktivity sdružení M’am‘a loca, které se snaží o revitalizaci této vesnice na Českobrodsku. Na návsi vznikla pec, u které se místní i lidé z blízkého okolí pravidelně setkávají u pečení chleba, v kostele sv. Havla se pořádají koncerty, vzniklo komunitní centrum se zahradou a různými dílnami lidových řemesel, populární jsou restaurant days. 9. dubna 2016 se uskutečnilo diskusního fórum, jehož hlavním tématem byl osud a využití kostela sv. Havla. Při této příležitosti jsme navázali osobní kontakty.
Slavné varhany z dílny J. H. Mundta (1632-1691) jsme samozřejmě při plánování našich výprav za varhanami nemohli vynechat, neboť vedle Lysé nad Labem patří k tomu nejvzácnějšímu, co náš region ve varhanářské oblasti nabízí.
Ve spolupráci s M’am‘ alocou zařadili exkurzi k varhanám do sobotního programu 17. června 2017. A že to byl program velmi bohatý: pečení chleba, vaření piva, občerstvení , harmonikář… Zahrada komunitního centra pak patřila dětem a mladým rodinám.
V odpoledních hodinách jsme měli možnost návštěvy kostela s výkladem paní Zuzany Miškovské. Zájem o prohlídku kostela i varhan byl obrovský, návštěvnici zaplnili veškeré lavice a mnohým zbyla pouze místa k stání.
Proto také začal ing. Marek Čihař své vyprávění úvodem před širokým auditoriem – konkrétní exkurze na kůru pak musela probíhat na etapy. Marek Čihař sleduje osud štolmířských varhan již od 80. let. Pamatuje tristní podmínky v kostele (haldy holubího trusu a koster), ale také nástroj v mnohem zachovalejším stavu. O tom svědčí jeho svědomitá fotodokumentace. Marek Čihař se zabýval úspěšnou rekonstrukcí jiného, rozměrnějšího nástroje z dílny J. H. Mundta – varhan v Týnském chrámu. Štolmířské varhany byly do kostela převezeny ze sázavského kláštera společně s dalším vzácným mobiliářem r. 1756. V nedávné době se jednalo o jejich možném transferu – mj. do Emauz, k realizaci však nikdy nedošlo. Divoké devadesátky spojené s nájezdy zlodějů památek pak způsobily škody, jež za staletí existence kostela neměly obdoby.
V protikladu k této smutné skutečnosti představují aktivity společnosti M’am‘ aloca nadějné světlo na konci tunelu.
Rozjasňujícím zážitkem byl také další bod programu – koncert houslového virtuosa, sibiřského rodáka, absolventa a posléze pedagoga Novosibirské státní akademie, Alexandra Shoenerta. Od roku 1999 Alexandr žije a tvoří v Čechách. Ve Štolmíři vystoupil se svou matkou Natálií, která syna doprovázela na klávesy. Centrem repertoáru byly umělcovy improvizace na skladby významných autorů (př. Bach, Mozart, Dvořák) i na křesťanské a židovské melodie. Originální a naprosto brilantní technika, kaskády nápadů a hudebního vtipu a hluboké emoční zaujetí interpreta nenechaly nikoho chladným.
Velký zájem veřejnosti o celý program a nefalšovaný osobní vklad všech jeho protagonistů –od členů sdružení M’am‘a loca, přes průvodkyni kostelem , paní Miškovskou, organologa Marka Čihaře až po oba hudebníky – snad přispějí k rozšíření povědomosti o problematice štolmířských památek.
Už teď všem výše zmíněným patří velký dík – za poselství o tom, že důraz na mezilidské vztahy, život obce , vzájemnou pomoc a úctu ke kulturním a historickým tradicím má velký smysl a navíc přináší radost a energii k dalším podobným počinům.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!